Za neuvedení energetické náročnosti v inzerátu hrozí vysoké pokuty

3.7.2015

Od 1. 7. 2015 platí nová pravidla pro průkazy energetické náročnosti budov, takzvané energetické štítky. Změny se mimo jiné týkají i inzerování nemovitostí. Majitelé a realitní kanceláře musí nyní u inzerátů uvádět údaj o energetické náročnosti, jinak se vystavují riziku až stotisícové pokuty. Výjimku tvoří zatím pronájmy bytů, u nichž tato povinnost vznikne až od 1. 1. 2016.

Energetický štítek dokládá spotřebu energie v objektu a slouží k určení nákladů na provoz. Má tak být ochráněn spotřebitel před koupí energeticky neúsporné nemovitosti. Povinnost uvádět energetickou náročnost platí pro inzerenta, ať je to majitel nebo realitní kancelář.

Na dodržování zákona bude dohlížet Státní energetická inspekce. Kontrolovat bude jak samotné průkazy energetické náročnosti, tak zveřejňování energetické třídy v inzerátech a předání energetického štítku kupujícímu či novému nájemci. V plánu má kontrolovat 20 % vydaných energetických štítků.

24711455Energetický štítek musí mít s určitými výjimkami všechny prodávané a pronajímané nemovitosti. Budovy postavené před rokem 1947, které neprošly žádnou větší rekonstrukcí, energetický štítek mít nemusí a v inzerátu se uvede nejméně úsporná energetická třída G. Pokud majitel neposkytne zprostředkovateli, například realitní kanceláři, údaje o energetickém štítku, musí zprostředkovatel v inzerátu uvádět rovněž třídu G. Stejně tak pokud se majitel při prodeji bytu rozhodně nahradit energetický štítek vyúčtováním dodávek energií za poslední 3 roky.

Vypracování energetického štítku stojí okolo 4 000 korun a vzhledem k vysokým pokutám, které mohou hrozit, se jistě vyplatí. Fyzická osoba může dostat za neuvedení energetické třídy v inzerátu pokutu až 50 000 korun, právnická osoba až 100 000 korun! Zkontrolujte si prosím Vaše inzeráty, ať na Vás nečeká nemilé překvapení.